Biopsja prostaty

Biopsja gruboigłowa prostaty to badania wykonywane m.in. w ramach diagnostyki raka prostaty. Procedura ta polega na pobraniu próbki tkanek prostaty i ocenie jej pod mikroskopem. Igłe wprowadza się na ogół przez ściane odbytnicy, pomocne przy tym badaniu jest USG trans-rektalne (można dzięki niemu obserwować wprowadzaną igłę). Dzięki temu badaniu otrzymujemy fragment tkanki o kształcie cylindrycznym, który wysyłany jest do laboratorium patomorfologicznego.

W biopsji stosowany jest tzw pistolet biopsyjny dzięki pobranie tkanki trwa dosłownie ułamek sekundy.
Aby stwierdzić obecność lub brak komórek rakowych pobierane jest od 12-20 próbek tkanki prostaty z różnych jej obszarów. Biopsja na ogół trwa nie dłużej niż 15 minut. Aby zredukować ryzyko infekcji lekarz przed wykonanie biopsji podaje pacjentowi antybiotyk.

Do kilku dni po badaniu u pacjenta mogą wystąpić słabe bóle okolic krocza, niewielkie ilości krwi w moczu i kale. Krew może pojawić się również w nasieniu pacjenta nawet do miesiąca od dnia badania. Próbka uzyskana podczas biopsji prostaty wysyłana jest do laboratorium gdzie patomorfolog (lekarz specjalizujący się w diagnostyce obejmującej m.in. ocenę mikroskopową tkanek) określi czy komórki rakowe znajdują w próbce.